Skip to content

Otthon központú fejlesztő program most már nem csak utazótanároknak!Utazótanári program elmélete és gyakorlata gyógypedagógusok számára az eltérő fejlődésmenetű gyermekek otthoni fejlesztéséhez a Portage-modell alapján

CÉLCSOPORT

Minden fejlesztő szakember számára ajánljuk a képzést, amellett, hogy  elsősorban a családokat otthonukban látogató szakembereknek készült programot mutat be. A tapasztalat bebizonyította, hogy nagyszerű segítség a mindennapi fejlesztés megtervezésében és az előrehaladás követésében! A program a korai életszakaszra koncentrál, de nem specifikus a sérülés tekintetében.

A Portage-modell szakszerű, a családok számára is pontosan követhető fejlesztési programot biztosított a Covid ideje alatt. Az új kipróbálási területen is megállta a helyét ez a praktikus módszer.

Képzésünket megújítottuk,  tréning jellegű tapasztalati tanulás során sajátíthatják el a résztvevők a programot, így a jelentkezők aktív részvételére számítunk! A tanfolyamot elvégzők Kézikönyvet és Feladatkártyákat kapnak a program részeként.

A KÉPZÉS CÉLJA

A továbbképzés célja a családközpontú kora gyermekkori intervenció, korai fejlesztés területén dolgozó azon gyógypedagógusok kompetenciájának bővítése módszertani alapok átadásával, akik vállalják, vagy feladatul kapják az eltérő fejlődésmenetű gyermeket nevelő családok otthoni támogatását, ezen belül a gyermekek saját otthonában történő fejlesztését.

A résztvevők megtanulják a kora gyermekkori intervenció tágabb értelmezése szerint a család szükségleteit pontosan meghatározni, ezen belül a gyermek fejlődéséhez szükséges lépéseket pontosan megtervezni. Ehhez megismerjék és alkalmazzák a család viszonyaihoz, szükségleteihez igazítva a Portage-modell eszköztárát (Skála, Feladatkártyák, Tevékenység táblázatok, színkód) és módszertanát.

A modell segítségével reflektívvé válnak a fejlődési változásokra, váratlan fejlődési ütemre vagy irányra, és képesek lesznek alkalmazni az otthoni eszközöket és helyzeteket a fejlődés érdekében a tervezéskor. A program módszertanában foglalt kommunikációs eszközök, a színkód és egyszerűsített dokumentáció lehetővé teszik a szülők/család pontosan értse a fejlesztés célját, a feladatok lépéseit, ezáltal ezek gyakorlása lehetővé váljon az otthoni környezetben akkor is, ha hátrányos, vagy halmozottan hátrányos helyzetben van a család. Az otthon végzett gyakorló helyzetek kialakításával a modell elősegíti a fejlődés folyamatosságát, megerősíti a szülői kompetencia érzését, támogatja az asszertív szülői jelenlétet.

Portage modell

Képzési program megnevezése: Utazótanári program elmélete és gyakorlata gyógypedagógusok számára az eltérő fejlődésmenetű gyermekek otthoni fejlesztéséhez a Portage-modell alapján
A pedagógus-továbbképzési program alapítási engedélyének nyilvántartási száma: 405/12/2020
Képzés oktatási napjai: 4 nap

Képzés program óraszáma: 30 óra

A képzésen való részvételhez előírt feltételek

  1. Iskolai végzettség: Gyógypedagógus (bármely szakos), pszichológus, gyógytornász, konduktor, logopédus szak valamelyike szükséges.

  2. Megelőző szakmai gyakorlat: korai fejlesztés területén eltöltött 1 év

A megszerezhető képesítés

Az akkreditált pedagógus továbbképzés sikeres elvégzését igazoló TANÚSÍTVÁNY.

Portage modell

A képzés összefoglaló jellegű tematikája

  •  A PORTAGE-modell, mint utazótanári program helye és szerepe a koragyermekkori intervenció gyakorlatában. A PORTAGE –modell részletes bemutatása.
  • A PORTAGE-modell felépítése /Fejlődési skála, feladatkártyák használata, tevékenységtáblázat használata/.
  • Fejlődési területek /csecsemő stimuláció, szocializáció, önellátás, kognitív készségek, mozgásos készségek, nyelvi készségek, speciális helyzetek/

A továbbképzés teljesítésének formai és tartalmi követelményei

A képzés időtartama 30 óra, mely során tréning jelleggel az elméleti ismeretátadás és az ehhez szorosan kötődő gyakorlat zajlik. Követelmény, hogy a résztvevő a tanfolyamon való aktív részvételt követően váljon képessé a Portage-modell elemeinek, adminisztrációjának használatára. Ismerje a modell alapját képező vizsgálati skála, feladatkártyák rendszerét, a tevékenység tábla használatát és az alap játékkészletet. Előzetes ismereteit alkalmazni tudja speciális otthoni környezetben, és képes legyen családorientáltan, egyénre szabottan kijelölni a fejlesztés célját, területeit, és az ehhez a megfelelő eszközöket alkalmazni tudja. Váljon képessé az önálló munkavégzés mellett más szakemberekkel való kommunikációra, teamunkára.

A képzés része továbbá a vizsga, amely a 30 órás képzés utolsó tanórája után zajlik le.

A vizsga

Záróvizsgaként a résztvevők megadott vizsgakérdések mentén írásban számot adnak tudásukról. Az interaktív tanfolyami részvétel és az írásbeli eredmény összegzéseképpen háromfokozatú skálán kerül teljesítményük értékelésre: megfelelt, jól megfelelt, kiválóan megfelelt.

Képzési tanúsítványt csak azon résztvevő számára adhatunk ki, aki eleget tesz a formai követelményeknek:

A tanúsítványon szerepelni kell a következő minősítés valamelyikének:
 Megfelelt,jól megfelelt, kiválóan megfelelt.

A szakvizsgába történő beszámítás lehetősége nincs.

A képzés sikeres elvégzése a pedagógus-továbbképzési pontrendszerben 30 pontot jelent.
 

 A sikertelen teljesítés következményei

„Nem felelt meg” minősítés esetén egyszer megismételhető az írásbeli dolgozat elkészítése.
A javítóvizsga költségeit – 5000 FT-ot – a résztvevőt terhelik, és azt a javítóvizsgára való jelentkezéskor köteles a vizsgát szervező részére egy összegben megfizetni.
 
A programból való kimaradás, illetve visszalépés jogkövetkezményei
A befizetett képzési díj visszatérítésére nincs mód, továbbá Résztvevő vizsgára nem bocsátható, a képzés elvégzéséről tanúsítványt nem kaphat.
 
A tanfolyam díja: 85.000 Ft/fő
Ez az összeg tartalmazza az oktatás, vizsgáztatás és a helyszín költségeit, a képzési anyagokat, Portage kézikönyvet és a feladatkártyákat.
A tanfolyami részvételi díját a továbbképzést megrendelő Kaposvári Tankerületi Központ által megkötött szerződés alapján az EFOP-3.1.6-16-2017-00015 kódszámú” „Együttműködik” Gyógypedagógia és szakszolgálati intézmények esélyteremtő szerepe születéstől a munkába állásig” című pályázatból finanszírozzák.

EventON Calendar

Képzés helyszíne

Budapesti Korai Fejlesztő Központ és EGYMI.
1115 Budapest, Bártfai utca 34/a

A képzés szakmai felelőse

Keisz Kinga, Tóth Anikó.

A képzési program óraszáma

30 óra

Tervezett Időpont

2024. június 21.-29.

Jelentkezési határidő

2024. június 14. (péntek)

Képzés díja: 85,000 Ft/fő

Ez az összeg tartalmazza az oktatás, a képzési anyagok, a vizsgáztatás és a helyszín költségeit, valamint a Portage kézikönyvet és a feladatkártyákat.